MENU

Young & Short

pásmo krátkých filmů pro diváky od 15 do 18 let

Druhé pásmo je vhodné pro diváckou kategorii středoškoláků. Jeho stopáž je vzhledem delší možnosti udržení pozornosti diváků 101 minut. Těchto pět kraťasů zmiňuje vztahy k despotickým i zdánlivě vyšinutým a nekonformním rodičům v ne zcela radostném prostředí bezvýchodnosti existence, která je pro teenagery velmi častým tématem zvláště v naší zahušťující se denodenní realitě (pandemie, válka), ale také život ve světě, který produkuje nepochopitelně puritánské zákony. Součástí kolekce je právě takový snímek, který vyhrál ve své kategorii festival v Sundance.

Nabízíme také pracovní listy pro následnou diskusi po filmech a také možnost domluvit lektora, který diskusi po filmech povede.

Krátká anotace:

Co dělat, když nezapadám do kolektivu? A jak se chovat k nesnesitelným rodičům? A co když se mi zdá, že za tímhle světem je ještě něco, co nevidím? Co s drogami a technem? Pásmo pěti krátkých filmů o tom všem mluví jasně a bez trapností. Krátké hrané filmy vybrali diváci Young Film festu pro své vrstevníky.

 

Johana (ČR, 2020, 10 min., režie: Ondřej Pilát)

Jak spolu souvisejí důvěra a provazy? Johana je z Valašska, miluje krysy a třpytky. Do Prahy přišla hledat anonymitu, nezávislost a pevné vazby. A to doslova!! Retro feel-good kraťas, který vás vezme na jedno neobvyklé setkání, kde zjistíte, že si vytoužený pocit svobody lze užít i třeba s pomocí pár metrů provazů.

Zločinci (Francie/Rumunsko/Turecko, 2020, 23 min., režie: Serhat Karaaslan)

Mladí milenci si chtějí užít romantický večer mimo své vysokoškolské koleje. Jsou ale v Turecku. A tak nemají nejmenší šanci se pomilovat v hotelu, protože podle místních zákonů by museli nejdříve předložit svůj oddací list. Jistou naději jim ale skýtá nabídka dvou pokojů za cenu jednoho. Háček je ale v tom, že dívka musí být celou noc zamčená v tom svém… A tak zapojí všechnu důmyslnost svého mládí a nakonec se octnou ve vysněném prostoru. Když už ale jejich hormony naplno pracují, ozve se bušení na dveře, což jejich příběh posune zcela jiným směrem… Nedaleko od nás totiž existuje svět, který má puritánské zákony zakazující dospělým lidem sdílet hotelový pokoj a navíc i bdělé občany, kteří jsou ochotní nad takovými zákony bdít víc než sami zákonodárci. Zkrátka nikdy tam nikdo neví, kdo koho sleduje a obcházet pravidla se v tomhle městě zatraceně nevyplácí! Vítězný kraťas festivalu Sundance je velmi výmluvný. Učí nikdy nikomu nevěřit?

Techno, mami (Litva, 2021, 18 min., režie: Saulius Baradinskas)

Teenager Nikita zbožňuje techno muziku. Je to pro něj dokonalý únik z reality, které vládne jeho přepracovaná, nervózní a absolutistická matka a z fádního života v socrealistických kulisách dnešní Litvy. Láká ho Mekka technařů Berlín. A důvodů k útěku má dostatek. Zcela jasných, v dusné atmosféře mistrovsky vykreslených obrazově i režijně dlouhými záběry hudebně nabitými soundtrackem Roba Meyera. Tahle divoká jízda územím frustrovaného dospívání působí bolestně povědomě a je nápadně svěží.

Wild Minds (Dánsko, 2021, 29 min., režie: Hannah Elbke)

Jsou všichni rodiče trapní? Daniel ví, že ti jeho ano. Nedává svoji svéráznou mámu, které se jeho spolužáci smějí. Nemůže se dočkat, až se přestěhuje za tátou do Kodaně. Máma to však nezvládá a vypořádává se s touto informací po svém. Je šílená nebo jen dává tou nejprostší cestou najevo svojí lásku a toleranci? Dokáže syn opravdu nechat mámu samotnou?

Zásvětí (Polsko, 2020, 20 min., režie: Agnieszka Nowosielska)

V prostředí idylické vesnice se odehrávají události, které jakoby nic přecházejí hranici mezi chladnou racionalitou a magickým realismem. Weronka začíná pochybovat, zda jsou to jen náhody. Má sled prapodivných příhod co dočinění s jejím synem? Nemůže mít ale tenhle kluk zázračné schopnosti? A otázek přibývá více než odpovědí....

 

V případě zájmu kontaktujte:

Johanka Ulrichová

kruton@krutonfilm.cz