MENU

Young & Short

pásmo krátkých filmů pro diváky od 12 do 14 let

Young & Short – Vybrali jste si to sami!

O PÁSMU

Vybrali jste si to sami! YouTube, otravní sourozenci, smrt, BFF nebo zmrzačená zvířátka. Pět krátkých filmů a pět příběhů, které nevymyslíš. Naše porota, vaši vrstevníci, měla nelehký úkol. Vybrat pro vás ty nej filmy. Krev, pot a slzy a nekonečné diskuze nad nominovanými filmy však přinesly své plody a na světě je jedinečné pásmo Young & Short, které vám ještě za tepla nabízíme. Jednotlivé filmy pásma ocení jak mladí diváci ve věku 12 - 14 let, tak i milovníci kvalitní evropské krátkometrážní tvorby.

Kdo si pásmo nejvíc užije: Filmy jsou určené jak pro mladého diváka ve věku 12-14 let, tak pro milovníky krátkých filmů evropské kinematografie. Pásmo je také vhodné jako program pro školní projekce.  Jednotlivé filmy lze zařadit i do výuky a pracovat s nimi pomocí pracovních listů se studenty přímo v hodině. Forma krátkého filmu je atraktivní pro dospívající diváky jak různorodostí filmového zpracování, tak i výběrem témat, která současnou mládež zajímají, a o kterých je možné s nimi dále diskutovat.

FILMY

Azyl  (režie Eva Matějovičová, CZ, 5 min, animovaný, 2021)
Seznamte se s Bubblesem - bezzubou čivavou se zlomenou čelistí. Bubbles a ostatní zvířata jsou hlavní postavy roztomilého animovaného filmu o tom, že i zvířata mají někdy stejné problémy jako my - lidé. Alergická zvířecí záchranářka se snaží najít pro každé osiřelé zvíře ideálního páníčka. Každý z nich si přece zaslouží druhou šanci.

Dalía (režie Brúsi Ólason, ISL, 16 min, hraný, 2020)
Podmanivá krajina Islandu, chladné dny a ještě chladnější vztahy. Šestiletý chlapec tráví víkend se svým tátou, pro kterého jsou emoce jedna velká neznámá. Veškeré snahy o vzájemné sblížení skrze společnou práci na farmě dramaticky troskotají.  Teprve péče o Dalíi jim pomůže najít k sobě cestu. 

RUN (režie Emma Miranda Moore, UK, 13 min, hraný, 2021)
Makej, makej, ještě pět kliků, to zvládneš! Charlie cvičí a každý den běhá, aby byl silnější než brácha, který si z něj vždy z krátké chvíle dělá boxovací pytel. Jednoho dne potká na ulici sousedku Lisu, kterou pro změnu trápí její násilnický přítel. Charlie jí nabídne, aby šla běhat s ním. Dynamický film o jednom neobvyklém přátelství a síle postavit se zlu.

Thea & Tuva ( režie Kristian B. Walters, NO, 23 min, hraný, 2020)
Sestry Thea a Tuva si můžou dělat, co chtějí. Celé dny se poflakují po městě, místní nákupák je jejich útočištěm. Mámě je to úplně jedno, stará se jen o sebe. Jednoho dne potkají pětiletou holčičku Sofii, kterou přiberou do party. S blížícím se západem slunce však jejich přátelství chladne. Film skvěle pracuje s prvky sociálního realismu. 

toni_s_i (režie Marco Alessi, UK, 12 min, hraný, 2019)
„Větší trapárnu jsem v životě neviděla, lol! Co sis jako myslela?“ „TRAPAS.COM…..“ Čtrnáctiletá Toni miluje zpívání a zpěvačku August. Skrze videa, která natáčí, je v online světě sama sebou. Ale haters gonna hate a její závistivé spolužačky nevynechají jedinou příležitost, aby ji před celou třídou zesměšnili. Nezůstane ušetřena ani během své bláznivé školní prezentace, kdy video s ní sdílejí s jízlivým komentářem na sociálních sítích. Jak se s tím Toni podaří poprat? Vyplatí se vůbec dnes být sám sebou?

Délka pásma je 69 minut. Filmy jsou v originálním znění s českými titulky.
Pásmo je vhodné pro II. stupeň ZŠ (12-14 let)
Více o pásmech Young & Short najdete zde