MENU

Červnová Audiovizuální sauna

Druhá edice Audiovizuální sauny se uskutečnila během posledního červnového víkendu v rámci multižánrového festivalu Luhovaný Vincent v Luhačovicích.

V duchu našeho hesla Čteš to po sobě?! jsme si s našimi účastníky, hostkami a hosty povídali o kritickém myšlení a psaní nejen o filmu nebo o vývoji umělecké kritiky v době internetové. A ve třech dnech zalitých sluncem jsme toho viděli opravdu mnoho!

Program červnové Audiovizuální sauny otevřela páteční debata s názvem Proč hodnotíme umění?, ve které kurátorka a teoretička umění Eva Skopalová a hudební publicista a autor několika úspěšných publikací Karel Veselý diskutovali o proměňujícím se významu uměleckých cen. Oba hosté, kteří se sami aktivně podílejí na udílení cen, se shodli, že konkurenční prostředí umění nijak zvlášť nesvědčí - přesto však mají různá ocenění pro tvůrce často zásadní význam. 

V sobotní přednášce Ondřeje Pavlíka nazvané Poťouchlost v české filmové kritice představil filmový publicista a doktorand brněnského Ústavu filmu a audiovizuální kultury svůj výzkum na téma české filmové kritiky v kontextu digitálních médií. Dozvěděli jsme se mimo jiné odkud vyvěrá současný trend silně performativní a nekorektní kritiky, který se přelévá z internetových fór do veřejného prostoru, a jakou roli v něm hraje krize maskulinity. 

Odpoledne se téma rozdílů mezi fanouškovskou a “seriózní” kritikou přeneslo do debaty s titulem Film jsem neviděl, ale dávám odpad, ve které Ondřej Pavlík spolu s kulturní publicistkou Táňou Zabloudilovou a šéfredaktorem serveru NerdFix Markem Čabákem porovnávali své názory na stav současné kritiky, existenci objektivity, a užitečnost “lidového hlasu,” posuzujícího filmy na internetových fórech. Oběma debatami provázel moderátor Vít Svoboda.

Program završil nedělní Workshop filmové kritiky vedený Táňou Zabloudilovou. V něm dvanáct účastníků Audiovizuální sauny spolu s lektorkou diskutovali o svém vztahu k umělecké kritice, svých zkušenostech s psaním o filmu a o možnostech i bariérách, se kterými se na své cestě potkávají. Každý z účastníků také pod vedením lektorky pracuje na tvorbě vlastní umělecké kritiky, kterou budeme publikovat na našem webu a ve vybraných online filmových magazínech.

Skvělého zázemí se nám dostalo v Luhačovicích na přátelském a inspirativním festivalu LUHOvaný Vincent! Moc děkujeme našim hostům, účastníkům i organizátorům festivalu a přinášíme několik fotek z místa činu.

!!! Třetí Audiovizuální sauna, která se uskuteční na festivalu ELBE DOCK na konci září 2021, už je v procesu příprav. Budeme se na vás těšit !!!

 

 

Za podpory

 


Mediální partneři