MENU

Young Film Camp v srpnu - léto nebude pruda!

Co je Young Film Camp?

Není to tábor, ani pobytový, ani příměstský. Je to Camp.

Ten proběhne v srpnu jako úplná novinka tohoto roku v návaznosti na již čtvrtý ročník Young Film Festu. Young Film Camp je určen pro studenty ve věku 12 - 17 let. Nejvíc se budeme pohybovat v DOXu, někdy v kině Ponrepo a občas po celé Praze, s jednodenní otočkou v Brně. Během sedmi dní od 9h ráno do 19h večer budeme tvořit nový audiovizuální svět za pomoci lektorů a hostů. Studentů bude malý počet (max. 21) zato lektorů bude postupně přes deset, abychom mohli s každým intenzivně pracovat. 

Studenty rozdělíme podle věku, schopností a taky zájmu. Tématem letošního roku je MANIPULACE, budeme manipulovat se světem kolem nás, ovlivňovat názory a sledovat, jak se nám to daří a čeho všeho jsme schopní. Nebudeme natáčet klasické filmy, naopak, budeme se věnovat moderní audiovizuální tvorbě a hledat hranice manipulace.

Young Film Camp 2020 vychází z vyzkoušených formátů letních uměleckých soustředění, nově s důrazem na propojení s mediálním světem. Účastníci procházejí postupným vývojem námětů až po postprodukci. Vede je k tomu řada různých workshopů, seminářů a přednášek. A pro příští rok plánujeme akci mezinárodní, dokonce i vyrazíme mimo republiku…

Konkrétně

Místo konání: Praha - DOX.

Termín: od 17. 8. do 23. 8.od 9 do 19 hodin.

Věk: 12 - 17 let.

Akce: není pobytová.

Kde: Občas se budeme společně s lektory pohybovat po centru Prahy 1 (kino Ponrepo a okolí) a na Praze 7.

Brno: Zúčastníme se aktivně také Young Film Festu na otočku v Brně (dobrovolně).

Počet účastníků: max 21.

Odpovědná osoba: Filip Kršiak.

Přihlášky: Matylda Strnadová.

Kontakt: camp@youngfilmfest.cz

 Náš koncept a východiska (nudné čtení)

Považujeme za podstatné, že absolventi našich kurzů filmové výchovy pozitivně̌ kvitují aktuálnost témat, otevřený přístup lektorů a tvůrčí prostor na našich akcích. Camp je vhodný pro úplné začátečníky, kteří teprve audiovizuální tvorbu poznávají, ale i pro zkušenější tvůrce. Účastníci jsou postaveni do role filmových kurátorů, procházejí svoje dojmy, pocity, myšlenky. Snaží se je utřídit, nastavit hodnotový rámec a podle něj dále postupovat. Vydají se totiž do lákavého světa ovlivňování, kde je jednoduše video úžasný sluha, ale špatný pán. 

Mezi úvodní dílny patří: Etika sdělení, Kurz tvůrčího psaní ascenáristiky, (práce s webem), Práce se sociálními sítěmi, Manipulace v online prostoru, Experimentální tvorba, Eventová dílna, Práce s počítačovými programy potřebnými pro audiovizuální tvorbu. V další fázi se účastníci setkají nad tématy, které budou pod dozorem lektorů zpracovávat. 

Mezi další dílny patří: Manipulace se zvukem, Svět reklamy, Propagace a Distribuce, Dokumentární dílna a Postprodukční dílna. 

Celý rámec povede k poznání projektu - mapováním reklamních klišé, tendenčních informací, snahou se zalíbit a poznat cílové skupiny. Co je ovšem nejdůležitější částí výstupu, je samotná písemná či slovní reflexe účastníků. V nich se pokusí definovat vlastní hodnoty, které v rámci zadání sami o sobě překračovali, jakým způsobem se lze takovým postupům bránit a co pro to oni sami mohou udělat.

Kdo jsme

Pořádáme Young Film Fest už čtvrtým rokem, dříve jsme organizovali filmová soustředění, tábory a workshopy. Spolek krutón z.s. se věnuje zpřístupňování audiovize lidem a studentům. Řada našich studentů se dostala na filmové školy, především na FAMU, ale také na jiné obory, které jsou podmíněny kritickým myšlením. Kritické myšlení je pro nás důležité. Jasně, používá se často jako nesrozumitelná fráze, ale nám jde o to, přemýšlet o sobě, světě, věcech co děláme.

Filip Kršiak (předseda krutónu, umělecký ředitel YFF, hlavní vedoucí Campu) - vede krutón, je ředitelem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů ELBE DOCK a Ceny Pavla Kouteckého. Věnuje se filmové výchově, byl členem pracovní skupiny pro filmovou výchovu Ministerstva kultury ČR a spolupracuje s Asociací lesních mateřských škol. Před více jak 10 roky spoluvytvořil první filmové tábory a rozhodl se v tom pokračovat v podobě Young Film Campu.

Tereza Bonaventurová (koordinátorka lektorů a lektorka) – fotografka a kurátorka Galerie Fotografic. Věnuje se výtvarnému umění a filmové výchově. Pro krutón organizovala a vedla mnoho jednorázových, pobytových i příměstských workshopů, dílen i samostatných natáčení zaměřených na film, hudební klipy i fotografii a současné umění.

Mária Moťovská (výkonná ředitelka Young Film Festu) - absolvovala produkci na FAMU, vytvořila animované pásmo Trojhlas (jehož součástí byla i Dcera nominovaná na Oscara).

Matylda Strnadová (přihlášky, zdravotnice) - Bývalá účastnice kurzů krutónu, aktuálně studentka bohemistiky a francouzštiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Další členové týmu: Sophie Bell, Tadeáš Hort, Kristýna Lesná, Vojtěch Novotný, Mikuláš Svoboda. .

Cena

4.300 Kč

/V ceně jsou 2 svačiny denně a 1 dobrý teplý oběd, technika, učební pomůcky a spousta lektorů, kteří to stejně dělají z radosti a ne kvůli penězům. :) /

Pokud by došlo k situaci, kdy není možné Young Film Camp uskutečnit z důvodů spojených s vládními omezeními, onemocněním (zraněním) studenta či povinnou karanténou studenta či rodiny, celou částku (100%) vrátíme nejpozději do 31. 8. 2020.

Přihlašování

Napište nám na camp@youngfilmfest.cz, že máte zájem o účast na našem Campu. 

Neděláme žádná složitá výběrová řízení, ale přeci jen chceme, aby se na našem Campu sešli lidé, kteří o něj mají opravdu zájem. Proto vám pošleme jednoduchý registrační formulář (jen pár kontaktních informací a především otázky na zájmy studenta a ukázky umělecké práce uchazeče). Na mailu vám také odpovíme na vaše případné otázky. Po tomto kole vás do týdne budeme informovat o výsledcích, pošleme přihlášku, kterou musí vyplnit zákonný zástupce a také vám pošleme údaje k platbě. Tu je nutné zaslat na náš účet maximálně do dvou týdnů od obdržení přihlášky. V případě jakýchkoliv pochybností spojených se současným mimořádným stavem vás budeme aktuálně informovat. 

Aktuálně