MENU

Ženy v animaci a hudbě: Roztomilé a expresivní animáky s živou hudbou

Ohňostroj frustrace, zkoumání hranic vlastního těla, popis jednoho zápasu s úklidem, různé fáze lásky na půdorysu životního cyklu jedné planetky a narušení křehkosti ekosystémů. Pletené, plstěné, akrylové, roztomilé, rozmáchlé nebo expresivní krátké snímky představují pestrý exkurz do světa současného animovaného filmu. Nastupující generace talentovaných tvůrkyň z Finska, Francie, Kolumbie, Maďarska a Velké Británie za použití rozličných postupů a výtvarných technik přibližují poutavou formou zásadní, obyčejné i třeskutě zábavné životní situace. 

Pásmo animovaných filmů ženských režisérek uvedou Julie Marková Žáčková a Dagmar Sedláčková z Girls in Film Prague, spolu s režisérkou a animátorkou Michaelou Režovou, která stojí také za platformou f-a-t (film-animace-teorie)

Filmy budou uvedeny speciálně v doprovodu živé hudby od hudebnic Nina Rosa a Never Sol!

90 min, bez dialogu s živou hudbou

 

Filmy

 

Láska

 

Čuba

 

Dost

 

Penelope

 

Osmého dne

 

Hudebnice

 

Nina Rosa

 

Never Sol


Julie Marková Žáčková

Julie Marková Žáčková je absolventkou katedry produkce na FAMU a oboru kritická a kulturní teorie na katedře anglofonních literatur a kultur na Univerzitě Karlově. Během studia na FAMU produkovala mimo jiné krátký film Pravomil (2014, rež. Pavel Nosek), který získal Cenu Magnesia za nejlepší studentský film na Českých lvech. Od roku 2012 spolupracuje s produkcí Unit and Sofa, kde jako producentka realizovala celovečerní film Okupace (rež. Michal Nohejl), který získal ocenění za nejlepší film, scénář, režii a objev roku na Cenách české filmové kritiky a byl nominován na ceny Český lev ve 13 kategoriích, kde získal ceny za nejlepší scénář, hudbu a herečku ve vedlejší roli. V roce 2017 založila pražskou pobočku londýnské platformy Girls in Film, která prezentuje práci nadějných mladých filmařek. Od roku 2019 zastupuje české a slovenské kameramany pod svou talentovou agenturou NOCHI. Je členkou Evropské filmové akademie.

Dagmar Sedláčková

Dagmar Sedláčková je absolventkou katedry filmových studií na FF UK a katedry produkce na FAMU. V roce 2014 se přidala k nezávislé produkční společnosti MasterFilm jako producentka a partnerka. Primárně se zaměřuje na projekty s mezinárodním přesahem a festivalovým potenciálem, zároveň však pracuje i na projektech pro lokální streamovací platformy. Filmy, které produkovala nebo koprodukovala, byly uvedeny v soutěžích prestižních evropských festivalů, jako jsou Cannes, Locarno, Berlinale, Annecy, a byly nominovány na cenu EFA. Je absolventkou Eurodoc, producentského workshopu EAVE a členkou EFA. Pro platformu Audionaut vyvinula a produkovala dokumentární podcast o skutečných zločinech Girl-Missing, který měl premiéru na jaře 2020. Je spoluzakladatelkou platformy Girls in Film Prague.

Michaela Režová

Michaela Režová je filmařka a režisérka. Ve své práci se zaměřuje na žánr animovaného dokumentu a jeho formy. Absolvovala animaci pod vedením Jiřího Barty v Plzni, animaci na UMPRUM a v roce 2013 byla na stáži na francouzské škole La Poudrière. Její diplomový film Štvanice (2017) se zabývá kauzou s československými hokejisty Modrý a spol. Vyhrál hlavní cenu na Marienbad film festivalu, byl zařazen do výběru Best Czech shorts 2018 a promítán na řadě festivalů. V posledních letech působila jako creative director na projektech 360° filmová projekce pro expozici Dějiny 20. století v Národním muzeu nebo filmech pro výstavu Design a transformace: Příběhy českého designu 1900–2020. Pro Český rozhlas realizovala animovaný dokument Gambler. Stojí za výzkumem a přípravou výstavy a publikace k 70. výročí založení ateliéru animace na UMPRUM. Je zakladatelkou platformy f-a-t.cz, která pod heslem "From animators to animators" přináší obsah ze světa animovaného filmu. Na UMPRUM v současné chvíli dokončuje doktorské studium, přednáší teorii a dějiny animace a od října tohoto roku spolupovede ateliér Animace a film.

Nina Rosa

Nina Rosa je projekt slovenské zpěvačky a houslistky Niny Marinové žijící a tvořící v Praze. Tento název vychází z jména Nininy největší fanynky - její babičky. Její celoživotní podpora inspirovala Ninu k tomu, aby využila své virtuozity (jak by řekla babička) a vytvořila projekt, který definuje její vlastní pohled na hudbu. Ninu můžete znát též ze spolupráce se skupinou Zrní nebo s Bárou Zmekovou. Působila také v souboru Transitus Irregularis a v kapele Dub Artillery. Debutové album Niny Rosa, Discover si vysloužilo tři nominace na slovenské ceny Radio_Head Awards.

Never Sol

Never Sol je pseudonym Sáry Vondráškové - hudebnice, skladatelky a producentky žijící v Praze. Ve své hudební praxi se v současnosti věnuje především kombinaci vokálu se syntezátory. Hledá dekonstrukci forem, řídí se a inspiruje drsnými hlukovými ostrými zvuky s temnými drsnými drone prvky, zkoumá vztah mezi křehkostí a masivností zvuku a za zásadní prvek, kterým se při komponování řídí, považuje čas a práci s ním.