MENU

YOUNG SHORTS

Výběr nejlepších krátkých filmů z Evropy pro studenty primárně ve věku 15 - 17 let v rámci festivalu Young Film Fest. Dva z filmů získali nominaci na Oscara za animovaný film. Projekce vhodná pro všechny od 12 do 99 let.

Čas: 21. srpna 2020 od 18:00

Místo: Kino Ponrepo

Rezervace: GoOut / Kino Ponrepo (zdarma)

 

IKKI ILLA MEINT // JÁ TO TAK NEMYSLELA

Dánsko | 21 min. | Andrias Høgenni

Elinborg omylem narazí na svoji kamarádku Maritu v obchodě s potravinami. Konverzace se zdá být příjemná do chvíle, než Marita zjistí, že Elinborg zapomněla na její narozeniny. Maritu ale štve ještě jedna věc. Proč si ji Elinborg zablokovala na Facebooku? A proč o tom odmítá mluvit? To, co začíná jako obyčejný rozhovor, se může lehce zvrtnout v konfrontaci celého přátelství. Uvědomujeme si, jak konflikty digitálního světa mohou vstupovat do toho opravdového? A dokážeme nést následky našich příspěvků na sociálních sítích?

---

MÉMORABLE // NEZAPOMEŇ NA MĚ

Francie | 12 min. | Bruno Collet

Malíř Louis tvoří se svojí manželkou Michelle harmonický starší pár. Louisovi se ale začne vše hroutit, pozbývat svůj význam i tvar. Pokročilé stádium demence ho dostává do spirály ztráty vzpomínek, myšlenek i symbolů kolem něj, až se stává cizím i vlastní odraz v zrcadle. Hluboká láska k Michelle je tak to jediné, co mu zůstává.

Působivý film byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší krátkometrážní animovaný film.

---

SAGRADA FAMÍLIA // SVATÁ RODINA

Portugalsko | 21 min. | Margarida Lucas

Hořká komedie vypráví příběh rodiny, ve které žije pět bratrů, svobodná matka a babička – a všichni bydlí v malém bytě v portugalském Lisabonu. Matka Bela je neustále nezaměstnaná a překypuje bujnou fantazií. Devatenáctiletý Liliana je drogově závislý a má problémy ve škole. Jednadvacetiletý Zé pracuje v prodejně potravin. Jedenáctiletý Artur je sice zádumčivý a musí se starat o dvojčata Gila a Ricarda, ale je to zároveň ta nejzodpovědnější osoba v domácnosti. A nesmíme zapomenout na babičku Dona Lauru, výstřední starou dámu, která miluje fotbal. Všechno se zkomplikuje ve chvíli, kdy zmizí maskot místního fotbalového klubu, a účast na šampionátu je tak v ohrožení.

---

DAUGHTER // DCERA

Česká republika | 15 min. | Daria Kashcheeva

Intimní vyprávění o vztahu otce a dcery, které nepotřebuje slov. Animovaný příběh odkrývá vše, co se člověku honí hlavou před posledním vydechnutím. Dynamická kamera a detailní záběry loutek ukazují to, co je nám tolik lidské – potřebu pochopení, obejmutí a touhu být si nablízku.

Daria Kashcheeva byla s filmem nominována na Oscara v kategorii Nejlepší krátkometrážní animovaný film a získala Českého lva v kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film.

---

TOGRØVERE // VLAKOVÍ LUPIČI

Norsko | 20 min. | Martin A. Walther

V polovině devadesátek začaly v norském městě Trondheim mizet věci z nákladních vlaků. Zvlášť podezřelé bylo, že se jednalo o velké objemy piva. Po dvou letech byli viníci odhaleni. K překvapení všech se jednalo o skupinu teenagerů ve věku 11-15 let. Kluky, kteří nezapadli do školního kolektivu ani fotbalového týmu, a společnost se na ně tak vykašlala.

---

FRAGMANTS // PRÁZDNOSTI

Německo | 6 min. | Neozoon

Lidé uctívají konzumní zboží pomalu jako náboženské relikvie. Náboženstvím se pro mnohé stává právě povrchní a bezvýznamný konzum. Nabušené počítače, luxusní hodinky a drahé kabelky reflektují naši snahu po dokonalosti a touhy někam zapadnout. Často se tak stáváme jen prázdným odrazem sama sebe. Ženská umělecká skupina Neozoon využívá principy koláže a nebojí se naplno ponořit do palčivých témat naší společnosti.

}