MENU

Fokus: Ženy a ukrajinský filmový průmysl

Děti hrající si uprostřed bývalé vojenské základny Wehrmachtu. Mladý pár snažící se na jednu noc utéct před světem. Auto řítící se za úsvitu ztichlým městem. Třináctiletý kluk zoufale hledající tátovy tenisky. Dívka vracející se po roce do svého rodného města. A čtyřletá holčička budící se za zvuku leteckého náletu. Malebně animované, melancholicky zasněné, dokonale vypointované, věrně realistické i brutálně přímočaré filmy talentovaných ukrajinských režisérek zpřítomňují žitou realitu uprostřed válečného konfliktu. Bez patosu a sebelítosti za použití různých technik a tvůrčích přístupu rafinovaně zprostředkovávají různé pohledy na současnou situaci na Ukrajině.

Speciální pásmo krátkých ukrajinských filmů tak dokonale dokazuje obrovskou sílu umění, filmového média a především tamních tvůrců.

Společně s Girls in Film Prague představíme současnou realitu filmového průmyslu na Ukrajině. Budeme se bavit o tom, jak je vůbec možné udržet chod filmového průmyslu na pozadí války a jakou roli v něm sehrávají právě ženy.  

Hostkou diskuze bude Sasha Prokopenko - filmová dramaturgyně a vedoucí programu Mezinárodního festivalu krátkých filmů v Kyjevě

Po diskusi bude následovat projekce krátkých filmů ukrajinských režisérek.

 

Filmy

120 min, v originálním znění s anglickými titulky

 

Tátovy boty

 

Je tu ticho

 

It‘s a Date

 

Probuzení do ticha

 

Jak to bylo

 

Mariupol: Sto nocí


Sasha Prokopenko

Sasha Prokopenko je festivalová dramaturgyně, filmová kurátorka a překladatelka žijící v Kyjevě na Ukrajině. Posledních pět let působí jako vedoucí programové sekce na Mezinárodním festivalu krátkých filmů v Kyjevě. Sasha se účastnila několika filmových festivalů jako kurátorka, mentorka a členka poroty. Spolupracuje také s Mezinárodním filmovým festivalem Molodist v Kyjevě a prvním ukrajinským LGBTQIA+ filmovým festivalem Sunny Bunny. Od roku 2016 pracuje v nezávislé filmové distribuční společnosti KyivMusicFilm, která distribuuje filmy o umění, hudbě a kultuře. Sasha mimo jiné pracovala na festivalu 100 Films in 100 Minutes, na filmovém festivalu o hudbě a kultuře INTRO a na Mezinárodním filmovém festivalu Kino Susidiv v Užhorodě na Zakarpatí. V roce 2024 byla vybrána do prestižního programu Berlinale Talents.

Julie Marková Žáčková

Julie Marková Žáčková je absolventkou katedry produkce na FAMU a oboru kritická a kulturní teorie na katedře anglofonních literatur a kultur na Univerzitě Karlově. Během studia na FAMU produkovala mimo jiné krátký film Pravomil (2014, rež. Pavel Nosek), který získal Cenu Magnesia za nejlepší studentský film na Českých lvech. Od roku 2012 spolupracuje s produkcí Unit and Sofa, kde jako producentka realizovala celovečerní film Okupace (rež. Michal Nohejl), který získal ocenění za nejlepší film, scénář, režii a objev roku na Cenách české filmové kritiky a byl nominován na ceny Český lev ve 13 kategoriích, kde získal ceny za nejlepší scénář, hudbu a herečku ve vedlejší roli. V roce 2017 založila pražskou pobočku londýnské platformy Girls in Film, která prezentuje práci nadějných mladých filmařek. Od roku 2019 zastupuje české a slovenské kameramany pod svou talentovou agenturou NOCHI. Je členkou Evropské filmové akademie.

Dagmar Sedláčková

Dagmar Sedláčková je absolventkou katedry filmových studií na FF UK a katedry produkce na FAMU. V roce 2014 se přidala k nezávislé produkční společnosti MasterFilm jako producentka a partnerka. Primárně se zaměřuje na projekty s mezinárodním přesahem a festivalovým potenciálem, zároveň však pracuje i na projektech pro lokální streamovací platformy. Filmy, které produkovala nebo koprodukovala, byly uvedeny v soutěžích prestižních evropských festivalů, jako jsou Cannes, Locarno, Berlinale, Annecy, a byly nominovány na cenu EFA. Je absolventkou Eurodoc, producentského workshopu EAVE a členkou EFA. Pro platformu Audionaut vyvinula a produkovala dokumentární podcast o skutečných zločinech Girl-Missing, který měl premiéru na jaře 2020. Je spoluzakladatelkou platformy Girls in Film Prague.